Jak przygotować film na stronę internetową?

Na coraz większej ilości witryn internetowych są stosowane krótkie firmy promocyjne. Jest to fantastyczne rozwiązanie. Ruchomy element, zwraca uwagę użytkowników strony internetowej, jednocześnie przekazując dużą ilośc informacji. Ze względu na aspekty technologiczne filmy kierowane na stronę internetową mają stosunkowo dużo wytycznych. Poniżej postaramy się przybliżyć, o czym należy pamiętać, przygotowując tego rodzaju realizacje.

Długość filmu na witrynę internetową.

Długość jest powiązana z wielkością pliku, który będzie trzeba wgrać na serwer. Każda sekunda filmu to około 25 klatek, co oznacza że w ciągu sekundy użytkownik widzi 25 fotografii a to z kolei oznacza że jedna sekunda filmu jest 25 razy „cięższa” od fotografii o podobnej rozdzielczości.

Jeżeli wgramy na witrynę za długi film, spowoduje to dłuższe ładowanie witryny dla użytkowników. Ponadto szybkość ładowania witryny ma wpływ na SEO. Im szybciej działają strony internetowe tym są lepiej pozycjonowane przez indeks Google.

Kolejnym aspektem jest jakość filmu na które głównie wpływają dwa czynniki:

  • rozdzielczość  – nie wchodząc w szczegóły im mniejsza rozdzielczość tym „lżejszy film”. Niestety zmiana rozdzielczości filmu wpływa na jego jakość.  W naszej ocenie, optymalną rozdzielczością dla filmów, które są wrzucane na slider strony to około 1920 pikseli szerokości. Wysokość filmu jest zmienna i zależy od proporcji jakie chcemy uzyskać czyli aspekcie wizualnym. Najczęściej wykonujemy filmy w rozdzielczości full hd czyli 1920 x 1080 pikseli, czasami zmniejszamy wysokość filmu, dzięki czemu zmniejsza się „waga” pliku i staje się on bardziej poziomy.
  • kompresja – Im większa komresja, tym mniejsza „waga” filmu. Kompresja to zmniejszenie tzw. bitrate. Upraszaczając to zmniejszamy ilość informacji zapisanych w każdej sekundzie materiału. Przy zbyt dużej kompresji w filmie będą pojawiać się piksele i nieatrakcyjny wygląd. Najczęściej wksportując film zmniejszmay tzw. bitrate o około 60% dziei czemu „waga” filmu zmniejsza się zasadniczo, jednocześnie nie widzimy znacznej utraty jakości.

Podsumowując, jeżeli chcemy mieć na naszej stronie film bardzo dobrej jakości, który nie obciąża witryny,  powinien trwać on tylko kilka sekund. Przy umiejętnym balansowaniu kompresją i rozdzielczością, jesteśmy w stanie wydłużyć czas trwania filmu. Dla naszych klientów postawiliśmy górną granicę o długości 30 s.