Jak przygotować się do realizacji filmu?

Jak przygotować się do realizacji filmu?


Jeżeli planujesz zlecić realizację filmu, możesz mieć sporo pytań i wątpliwości, związanych z jego realizacją. Postaram się opisać aspekty które należy wziąć pod uwagę przygotowując się do realizacji filmu. Są to niezbędne elementy, które będą przydatne zarówno Tobie jak i firmie która będzie odpowiedzialna za realizację filmu.
W tym wpisie dowiesz się min

 • Jak możesz przygotować się do rozmowy z firmą realizującą filmy?
 • Jak niektóre czynniki wpływają na wycenę realizacji filmu ?
 • Jakie pytania możesz otrzymać od agencji realizującej filmy?

 

Do kogo film jest kierowany, czyli kim są odbiorcy?


Do każdej grupy docelowej będziemy komunikować film w inny sposób, dbając o to żeby wzbudził odpowiednie reakcje. Realizując film dla danej grupy osób możemy się posługiwać wieloma zmiennymi min:

 • Rodzaje ujęć
 • Ruch kamery
 • Kolory scenografii
 • Temperatura barwna
 • Rodzaj montażu
 • Muzyka
 • Audio
 • Zróżnicowane fonty
 • Głos lektora
 • Aktorzy reprezentujący różne grupy

Coraz częściej realizujemy kilka krótkich filmów, z których każdy dedykowany jest pod określoną grupę zamiast jednego długiego filmu, który jest bardziej uniwersalny. Przykład takiej animacji znajdziesz poniżej:

 

Gdzie planujesz publikować film?


Tak zwane pola eksploatacji są istotne ponieważ, narzucają wytyczne techniczne dla filmu. Poniżej opisuję kilka podstawowych pól eksploatacji

Strona Internetowa – Film na witrynę internetową można „wrzucić” na dwa podstawowe sposoby.

  • Jako link z takich portali jak You Tube, lub Vimeo – jest to dobre rozwiązanie, jeżeli film jest dłuższy niż 20 sekund.

  • Jako film wyświetlający się na slajderze strony www. Tak jak jest to zrobione na naszej stronie głównej. W związku z tym, że film jest wgrany na serwer strony powinien być o długości maksymalnej 20 s. Jest to przynajmniej nasza praktyka. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w wpisie Jak przygotować film na stronę internetową?

YouTube i Vimeo – Czyli dwa najbardziej popularne portale do publikowaniu filmów w internecie. Nie ma tutaj wytycznych odnośnie długości filmu. Jednocześnie warto poinformować wykonawcę filmu o tym że planujecie publikować film na tych portalach, ponieważ w trakcie renderowania (zapisywania filmu po postprodukcji) można wybrać kodeki, dzięki którym film będzie wyświetlał się w optymalnej jakości. Od niedawna You Tube umożliwia wrzucanie filmów w pionie dedykowanych pod telefony. Przykład takiego filmu, zrealizowanego przez nas znajdziecie tutaj:

Facebook – Wyszczególniliśmy facebook ponieważ opcji podobnych do powyższego punktu, można przygotować film pod kampanię reklamową (wtedy im krótszy tym lepiej), dodatkowo filmy na Facebook’u warto uzupełnić o transkrypcję czyli napisy. Kolejną opcją jest przygotowanie cover video, czyli wyświetlanego na banerze FunPage’a firmy. Informacje na temat wytycznych możecie znaleźć tutaj 

TV – Telewizja ma sporo wytycznych związanych z jakością audio i obrazu. Jest to szereg wytycznych, które dla osoby nie wtajemniczonej mogą być zupełnie nie zrozumiałe. Dodatkowo poszczególne telewizje mogą mieć różne wytyczne. Planując realizację filmu na potrzeby telewizji, musisz wziąć pod uwagę znaczące zwiększenie kosztu filmu.

Inspiracje, inspiracje i jeszcze raz inspiracje.


Inspiracje przygotowuje się przed realizacją filmów każdej wielkości. Od kilkusekundowych filmów na instagrama po filmy kinowe. Jeżeli zwrócisz się do firmy realizującej filmy z konkretnymi inspiracjami pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu zarówno Tobie jak i osobom próbującym poznać Twoje oczekiwania. Filmowcy, są w stanie w ciągu kilku sekund określić poziom skomplikowania danej realizacji i podać Ci przedziały cenowe. Jednocześnie analiza różnych filmów pozwoli Ci zwiększyć świadomość tego co i dlaczego Ci się podoba. Możesz inspirować się istniejącymi filmami, fotografiami, grafikami czy malarstwem.

Pomyśl o scenariuszu.


O ile przygotowanie scenariusza nie jest sprawą tak prostą jak może się wydawać to pomysły ma każdy z nas. Spróbuj spisać to co chodzi Ci po głowie w punktach. Na samym początku nie przejmuj się chronologią. Możesz rozpisać sceny które Ci się podobają, lub sceny które Cię zainspirowały. W ostatnim etapie możesz spróbować ułożyć punkty chronologicznie lub pozostawić je w dowolnej kolejności. Przedstawienie takich notatek pozwoli osobie piszącej scenariusz lepiej poznać Ciebie i Twoje oczekiwania.

Produkcja filmowa Wrocław - Praca nad scenariuszem

Lokacje – czyli gdzie film będzie realizowany?


W zależności od oczekiwań jest kilka możliwości realizacji filmu:

Realizacja filmu w studio

Jest to opcja dająca przede wszystkim bezpieczeństwo. W profesjonalnym studiu mamy pełną kontrolę nad światłem i sprzętem, dzięki czemu realizacja z reguły idzie o wiele sprawniej. Z oczywistych względów, nie wszystkie realizacje można zrealizować w studio, jeżeli jednak bierzesz pod uwagę takie rozwiązanie może to być świetna alternatywa do wynajmu innego rodzaju przestrzeni. Jeżeli chodzi o koszty to najczęściej wynajem profesjonalnego studia to koszt około 1000 – 2500 zł za dobę.

Realizacja filmu w firmie/lokalu którego jest się właścicielem

Jeżeli posiadasz lub masz możliwość realizacji filmu w ciekawej przestrzeni jest to świetna opcja, która pozwoli ograniczyć koszty projektu. Jednocześnie, chcielibyśmy dowiedzieć się jak wygląda dana przestrzeń, warto przesłać zdjęcia, plan pomieszczenia oraz pomyśleć o instalacji elektrycznej. Często niezbędna jest inwentaryzacja lokacji żeby mieć pewność że realizacja będzie sprawna.

Realizacja filmu w plenerze

Świetny pomysł przy wielu projektach. Dla przykładu, oskarowy film 1918 został zrealizowany w całości w plenerze. Ma to oczywiście plusy i minusy, oprócz pięknych kadrów, braku kosztów związanych z wynajęciem lokalu należy pamiętać o pogodzi i zmiennych warunkach oświetleniowych. Dużym utrudnieniem jest również brak instalacji elektrycznej. Jeżeli planujemy użyć profesjonalnych lamp, warto pomyśleć o agregacie prądotwórczym.

Ilość lokacji:

Myśląc o lokacjach, pamiętaj że transport sprzętu i ekipy filmowej do nowej lokacji generuje czas i koszty. Warto znaleźć złoty środek pomiędzy ilością lokacji a efektem, który chcielibyśmy otrzymać.

produkcja filmow w studio

Ilość aktorów, statystów lub pracowników w projekcie


Udział osób w filmie związany jest z wykorzystaniem ich wizerunku. Poniżej przedstawiam 3 najczęściej wybierane opcje:

Aktorzy lub modele z agencji.

Współpracując z profesjonalistami możemy mieć pewność, że zdjęcia pójdą sprawnie a osoby będące przed kamerą będę wyglądać naturalnie i profesjonalnie. Koszt udziału aktorów w projekcie jest uzależniony od pól eksploatacji (reklama, internet, TV, broszury itd.) oraz czasu eksploatacji przy czym najczęściej jest to 24 miesiące. Koszty rozpoczynają się od 1500 zł za osobę.

Statyści lub pracownicy

W wielu projektach, szczególnie biznesowych, w filmie biorą udział statyści lub pracownicy. Jeżeli planujesz taką opcję, staraj się dobierać osoby komunikatywne i otwarte. Pamiętaj również o porozumieniu związanym z wykorzystaniem wizerunku.

Czy coś jeszcze?


Wymieniłem najważniejsze elementy, które oczywiście nie wyczerpują do końca tematu. Poniżej przedstawiam listę dodatkowych elementów, które warto wziąć pod uwagę:

 • Realizacja audio, wywiady i muzyka
 • Animacje i grafiki które mogą pojawić się w filmie
 • Transkrypcja, czyli tekst który opisuje dialogi w filmie
 • Wersje językowe filmu
 • Ujęcia z drona
 • Czas realizacji

Jeżeli masz pytania związane z realizacją filmu, daj znać. Mailowo lub telefonicznie 🙂