Jakiej długości powinien być film reklamowy?

Jakiej długości powinien być film reklamowy?

Wszyscy znamy reklamy, które działają – te, które sprawiają, że w niedługim czasie, idzie się do sklepu i sięgamy po produkt. Ale czy długość reklamy ma znaczenie? Czy krótkie reklamy online mogą przekazać swoją wiadomość skutecznie?

Reklamy online muszą być precyzyjne, ciekawe i efektywne, aby przyciągnąć uwagę widza i przekazać swoją treść, zanim oglądający straci zainteresowanie filmem. Jak znaleźć kompromis pomiędzy długością spotu reklamowego a przekazaniem niezbędnych informacji?

Jak wybrać odpowiednią długość dla reklam internetowych?

Historia pokazuje, że wraz z rozwojem przemysłu mediów, reklamy musiały dostosować się do zmieniających się trendów i wyzwań. Sześćdziesięcio sekundowe reklamy były najczęściej używanym formatem w latach 50. i 60, ale gdy nadszedł rok 1970, reklamodawcy telewizyjni nie mieli innego wyboru niż tworzenie reklam trzydziestosekundowych, aby stawić czoła nieustannemu wzrostowi przemysłu mediów. Niedługo po tym pojawiły się spoty trwające 15 i 10 sekund. Obecnie najczęściej wybieranymi formatami filmów reklamowych w telewizji są: 5 sekund, 10 sekund, 15 sekund, 30 sekund, 60 sekund i 90 sekund. Podobnie jest w przypadku reklam prezentowanych w internecie. Większość w nich wpisuje się w powyższe formaty.

Co mówią ankietowani?

Według ankiety przeprowadzonej przez Poll Position wyniki wyglądają następująco:

 • 54% respondentów uznało, że 15 sekundowa reklama jest optymalną długością, 
 • 12% respondentów uznało, że 30 sekund to optymalna długość reklamy,
 • tylko 4% uznało, że 45 sekund reklamy jest optymalna. 

Wygląda na to, że 15-sekundowa reklama jest najlepsza? — Nie tak szybko. 

Reklamy trwające 15 sekund są skuteczne przy reklamowaniu lokalnych wydarzeń,  usług i marek, które są już rozpoznawalne na rynku. Firma, która dopiero stawia pierwsze kroki, będzie miała dużo trudniejsze zadanie w efektywnym wykorzystaniu krótkiej reklamy.  Podsumowując jeżeli, chcesz zainwestować w reklamę o długości 15 sekund ze względu na cięcie kosztów, może się to okazać nietrafioną inwestycją. 

dlugosc reklamy

30 sekundowy spot reklamowy – najczęściej używana długość.

Badania pokazują, że 30-sekundowa reklama jest najczęściej oglądana przez widzów. Reklamy te są wystarczająco krótkie, aby nie stracić uwagi widza, ale jednocześnie pozwalają na przekazanie istotnych informacji.

Dlaczego 30-sekundowa reklama jest najlepsza? Badania wykazały, że 15-sekundowe reklamy mogą być zbyt krótkie, aby skutecznie przekazać wszystkie niezbędne informacje i zainteresować widza. Z drugiej strony, reklamy trwające 60 sekund mogą być zbyt długie i nudne dla niektórych widzów.

Dlatego właśnie 30-sekundowa reklama jest idealnym kompromisem, który pozwala na przekazanie istotnych informacji w przystępny sposób, jednocześnie utrzymując uwagę widza.

Inne formaty reklam internetowych – 60 i 90 s.

Oczywiście istnieją sytuacje, w których dłuższa reklama może być konieczna. Prezentacja niektórych produktów, czy usług wymaga więcej czasu. Najczęściej utrata uwagi widowni występuje około 45 sekund po rozpoczęciu projekcji.

Niektórzy twierdzą, że 15 sekund to po prostu za mało czasu, aby stymulować wszystkie trzy rodzaje pamięci kreowane przez obrazy, muzykę, slogany reklamowe i logotypy.

Pamięć Semantyczną – pamięć oparta na faktach.

Pamięć opartą na zachowaniach Epizodycznych – emocjonalne wspomnienia i nostalgia.

Pamięć Somatyczną – umiejętności i nawyki.

W przypadku realizacji filmu powyżej 30 sekund, należy zadbać o odpowiednią strukturę i rytm, które buduje się szeregiem technicznych rozwiązań, które wymagają kreatywności twórców.

Sprawdź portfolio

Jak długo widzowie utrzymują uwagę podczas oglądania reklam?

Badania wskazują, że średni czas uwagi widza podczas oglądania reklam wideo wynosi zaledwie kilka sekund. Jest to wynik nasilającej się presji czasowej i natłoku treści, z jakimi spotykamy się każdego dnia. Dlatego też, kluczowym wyzwaniem dla producentów filmów reklamowych jest szybkie przyciągnięcie uwagi widza i utrzymanie jej przez cały czas trwania reklamy. Skuteczne strategie obejmują wykorzystanie dynamicznej narracji, atrakcyjnej wizualnej prezentacji oraz odpowiedniego tempa i rytmu, które nie pozwolą widzowi oderwać się od ekranu. Jednocześnie, konieczne jest dostarczenie treści o wartości dodanej, która zainteresuje i zaangażuje odbiorców, sprawiając, że będą chcieli dowiedzieć się więcej. W erze krótkich uwag i szybkich decyzji, umiejętność przyciągnięcia uwagi widza staje się kluczowym elementem sukcesu w świecie reklamy wideo.

spot reklamowy - dlugosc

Optymalna długość filmów reklamowych dla różnych platform: YouTube, Facebook, Instagram, TikTok.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Jak długi powinien być mój film reklamowy, aby osiągnąć maksymalny efekt na różnych platformach społecznościowych?” Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ różne platformy mają różne oczekiwania dotyczące długości treści. Na YouTube, gdzie użytkownicy są przyzwyczajeni do dłuższych form treści, możesz wyeksponować swoją markę w filmach trwających od 30 sekund do kilku minut. Natomiast na platformach takich jak Facebook i Instagram, gdzie uwaga użytkowników jest bardziej rozproszona, krótsze formaty od 15 do 60 sekund mogą być bardziej efektywne. A co z TikTokiem, gdzie uwaga skupia się na szybkich, dynamicznych treściach? Tutaj krótkie i zwięzłe filmy reklamowe, trwające od 15 do 30 sekund, mogą przyciągnąć uwagę i generować większe zaangażowanie. Pamiętaj więc, że kluczem do sukcesu jest dostosowanie długości filmu reklamowego do specyfiki danej platformy, tak aby zachęcić widzów do interakcji i angażować ich w sposób, który odpowiada ich oczekiwaniom.

Jak dostosować długość filmu reklamowego do celów marketingowych i grupy docelowej?

Kluczem jest zrozumienie preferencji i oczekiwań grupy docelowej oraz dostosowanie długości filmu reklamowego do konkretnych celów marketingowych, czy to budowanie świadomości marki, zwiększanie zaangażowania czy generowanie konwersji. Ostatecznie, to zrozumienie kontekstu i potrzeb odbiorcy pozwoli dopasować długość filmu reklamowego w taki sposób, który przyniesie najlepsze rezultaty dla kampanii marketingowej.

Oferta filmów reklamowych

Strategie skracania treści: Jak przekazać przekaz w krótkim czasie?

W dzisiejszym zgiełku informacyjnym skracanie treści staje się sztuką samą w sobie. Jak więc skutecznie przekazać przekaz w krótkim czasie? Istnieje kilka sprawdzonych strategii, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu. 

 1. Po pierwsze, trzymaj się sedna przekazu i eliminuj zbędne informacje. Skupienie się na kluczowych punktach pozwoli na skuteczne przekazanie głównej myśli. 
 2. Po drugie, korzystaj z dynamicznych form treści, takich jak krótkie filmy, animacje lub infografiki, które są łatwe do przyswojenia w krótkim czasie. 
 3. Po trzecie, wykorzystaj potencjał emocjonalny, aby przyciągnąć uwagę i zapaść w pamięć odbiorcy. 
 4. Ostatecznie, pamiętaj o testowaniu i dostosowywaniu strategii do reakcji odbiorców, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Skracanie treści to sztuka, ale z odpowiednią strategią można skutecznie przekazać przekaz nawet w krótkim czasie.

Czy istnieją wyjątki od zasady krótkich filmów reklamowych? Kiedy warto wydłużyć treść?

Przede wszystkim, gdy chcemy przedstawić bardziej skomplikowane lub zaawansowane produkty lub usługi, dłuższy film może zapewnić więcej miejsca na wyjaśnienie detali i zalet. Ponadto, jeśli chcemy opowiedzieć bardziej angażującą historię lub dotknąć głębszych emocji, dłuższy format może być bardziej odpowiedni. Wreszcie, na niektórych platformach, takich jak YouTube, dłuższe filmy mogą być korzystniejsze ze względu na algorytmy i preferencje odbiorców. 

Podsumowanie

Po analizie trendów i preferencji naszej grupy docelowej, kluczowe wnioski dotyczące optymalnej długości filmu reklamowego dla naszej marki są następujące:

 1. Skróćmy przekaz: Krótsze filmy reklamowe są bardziej skuteczne w przypadku naszej marki. Optymalna długość wynosi od 15 do 30 sekund, co pozwala nam skoncentrować się na istotnych informacjach i zainteresować odbiorców w krótkim czasie.
 2. Zachęćmy do interakcji: Zwróćmy uwagę na interakcję z odbiorcami poprzez zastosowanie dynamicznego i angażującego storytellingu. Skrócone filmy mogą skutecznie przyciągnąć uwagę i zachęcić do dalszego zaangażowania się z naszą marką.
 3. Dopasujmy się do platformy: Dostosujmy długość filmów reklamowych do platformy, na której będą wyświetlane. Na platformach takich jak Instagram czy TikTok, krótsze filmy mają większe szanse na zaangażowanie odbiorców, podczas gdy na YouTube lub Facebooku możemy pozwolić sobie na nieco dłuższy format.=
 4. Testujmy i mierzmy efekty: Niech nasze decyzje będą oparte na danych. Regularnie testujmy różne długości filmów reklamowych i analizujmy ich skuteczność, aby stale doskonalić nasze strategie reklamowe i lepiej spełniać oczekiwania naszej grupy docelowej.

Skontaktuj się z nami

Dziękujemy za poświęcenie czasu na przeczytanie naszego wpisu na blogu! Mamy nadzieję, że znalazłeś/-aś w nim wartościowe informacje i inspiracje dotyczące optymalnej długości filmów reklamowych. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chciałbyś/-abyś podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat, nie wahaj się skontaktować z nami. Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga ponownie!