Rodzaje ekip filmowych

Jakie są rodzaje ekip filmowych?


Przewrotnie wypada zacząć od tego, że nie ma czegoś takiego jak rodzaje ekip filmowych. Zespół filmowy jest dobierany do każdego projektu w sposób indywidualny w zależności od rodzaju projektu, budżetu i oczekiwanego efektu. Na potrzeby wpisu proponuję podział ekip filmowych według ilości osób, które w nich pracują.

produkcja teledysku

Produkcja filmowa najmniejsza z możliwych, czyli jeden człowiek od wszystkiego – ReżOp.

Spotkałeś się z przypadkiem w którym jedna osoba realizowała zlecenie filmowe od początku do końca? Jeżeli tak to znaczy, że spotkałeś niezwykły gatunek filmowca – ReżOpa (Reżyser / Operator). Jeżeli zlecenie jest realizowane przez jedną osobę, zarejestrowany materiał należy jeszcze zmontować i udźwiękowić. A to oznacza, że osoba podejmująca się wykonania filmu jako jedyny twórca, musi posiadać umiejętności minimum. 4 specjalistów: Reżysera, Operatora kamery, Dźwiękowca i montażysty. 

Plusy  i minusy realizacji filmu z jedną osobą:

Czas. Współpracujesz z jedną osobą, która bierze 100 procentową odpowiedzialność za projekt. Nie ma na kogo zrzucić odpowiedzialności. Jeżeli ReżOp posiada jeszcze jeden skill a mianowicie jest komunikatywny, to masz duże prawdopodobieństwo, że projekt będzie szybko zakończony. 

Elastyczność. Jeżeli w trakcie realizacji projektu będzie potrzeba naniesienia szybkich zmian takich jak zmiana lokalizacji, terminu, zmian montażowych itd. ReżOp będzie szczegółowo wiedział na jakim etapie znajduje się projekt, jakie zmiany montażowe są możliwe itd.

Materiał filmowy będzie musiał być zrealizowany przy świetle zastanym. Powód jest prosty, nie ma osoby, lub czasu na to, żeby ustawiać światło.

Ograniczony wpływ na scenografię, kostiumy, dźwięk, aktorów, statystów itd. Co to oznacza? Decydujesz się na prostą realizację. Zapomnij o looku jak z amerykańskich produkcji.

Uproszczone ujęcia i inscenizacja filmowa. Tutaj właściwie mamy trzy podstawowe opcje. Realizacja na statywie, gimbalu i kamera z ręki. Zapomnij o zrobieniu selfie z olbrzymim setem kamerowym. 

Jakie filmy realizowane są przez ReżOpa?

Najczęściej są to proste filmy produktowe, relacje z wydarzeń, Aftermovies i reportaże. Wszystko co może być zrealizowane za pomocą kamery obsługiwanej przez jedną osobę w naturalnych lokalizacjach.

ReŻop

 

Realizacja filmu w małej ekipie filmowej, czyli 3 najważniejsze funkcje na planie filmowym.

Reżyser – Przy niewielkich formach filmowych, reżyser ma za zadanie zaplanować ujęcia, które w przyszłości posłużą do montażu filmu. Nawet, jeżeli nie ma możliwości wpłynięcia na scenariusz wydarzenia oraz inscenizację, może przewidzieć i zaplanować dużo elementów. Reżyser musi podjąć decyzję w jakich planach oraz na jakich ogniskowych będzie realizował ujęcia. Czy materiał filmowy będzie realizował z kamery statycznej (statyw), czy z kamery ruchomej (gimbal, steadycam, kamera z ręki lub slider). Ponadto w trakcie realizacji materiału podejmuje szereg decyzji. Co jest tematem ujęcia, sekwencji, filmu? Kto jest bohaterem? Czy będzie to bohater pojedynczy, czy zbiorowy? Żeby dobrze przygotować się do realizacji filmów dokumentalnych, warto przewidzieć sposób montażu lub efekt końcowy. Im bardziej szczegółowa wizja reżysera, tym większe prawdopodobieństwo udanego projektu.

Operator kamery – To osoba która jest odpowiedzialna za rejestrację materiału filmowego. W odróżnieniu od reżysera, operator jest przede wszystkim odpowiedzialny za kwestie techniczne i wizualne (Oświetlenie, wysokość i kąt kamery, ustawienia kamery, długość ujęć, sposób szwenkowania, rodzaj kadrowania itd.) Oczywiście w przypadku kiedy reżyserem i operatorem obrazu jest ta sama osoba, wszystkie z powyższych decyzji musi podjąć jedna osoba. Dodatkowo w trzyosobowej ekipie filmowej pozostaje kwestia realizacji dźwięku. I tutaj mamy trzy rozwiązania: realizacja bez rejestracji dźwięku, realizacja z mikrofonem pojemnościowym – najczęściej nakamerowym, mikrofonem krawatowym lub profesjonalny dźwięk rejestrowany np. przez reżysera. 

Montażysta – Czyli osoba która z zarejestrowanego materiału sklei film. Dobry montażysta jest nieocenionym wsparciem ponieważ to od niego zależy jak ostatecznie będzie wyglądał film. Ponadto montażysta wykonuje szereg niezbędnych czynności takich jak montaż dźwięku, dodanie prostych grafik i animacji i korekta kolorystyczna. 

Jakie są plusy i minus realizacji filmu w małej ekipie filmowej?

Podstawowy podział zadań przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiego zespołu pozwala na podniesienie jakości usług przy zachowaniu elastyczności realizacji. Możemy spodziewać się lepiej opowiedzianej historii z lepszymi zdjęciami i montażem przy stosunkowo niewielkim budżecie. Tego rodzaju ekipa najczęściej realizuje zdjęcia do niewielkich filmów dokumentalnych i zdjęcia realizowane w naturalnych lokacjach. Każdy z członków ekipy filmowej dokładnie wie, co należy do jego kompetencji, jednocześnie wiedząc, na jakim etapie znajduje się projekt. Komunikacja w małych zespołach jest błyskawiczna.

Jakie filmy realizuje się w małej ekipie filmowej?

W małej ekipie filmowej najczęściej realizowane są reportaże, filmy z wydarzeń – aftermovie, kameralne filmy dokumentalne, filmy produktowe, proste teledyski i filmy reklamowe. 

mała ekipa filmowa

Realizacja filmu w średniej ekipie filmowej, czyli sprawna produkcja filmowa.

Zakładam, że średnia ekipa filmowa, to zespół liczący około 4-20 osób. 

Oprócz funkcji, które opisałem powyżej ekipa filmowa najczęściej powiększa się o osoby pełniące specjalistyczne zadania. W średniej wielkości ekipie filmowej rzadko znajdują się asystenci podlegający pod kierowników pionów. Tego rodzaju ekipa filmowa najczęściej realizuje profesjonalne filmy dokumentalne. Krótkometrażowe filmy fabularne, teledyski i reklamy. W skład średniej ekipy filmowej najczęściej wchodzą:  

Scenarzysta, Reżyser, Operator kamery, Kierownik produkcji, Kostiumograf, Charakteryzator, Wizażysta, Scenograf, Asystent kamery, Ostrzyciel / Focus Puller, Realizator dźwięku, Oświetleniowiec, Aktorzy / Statyści, Specjalista od kolor korekcji, Specjalista od postprodukcji dźwięku.

Jakie są plusy i minus realizacji filmu w średniej ekipie filmowej?

Zespół do 20 osób jest w stanie zapewnić stosunkowo wysoką jakość produkcji. W większości pionów filmowych pracują specjaliści, dzięki czemu zwiększa się jakość produkcji. Lepsza scenografia, lepsze kostiumy, charakteryzacja oraz pionk kamerowo oświetleniowy., Podsumowując ekipa filmowa średniej wielkości umożliwia osiągnięcie stosunkowo wysokiej jakości, przy niskim budżecie. Nie bez powodu takie zespoły najczęściej realizują krótkie formy fabularne – do 20 minut. Ze względu na fakt, że kierownicy pionów nie posiadają asystentów, większość pracy muszą nieść na swoich barkach. O ile sprawdza się to przy kilkudniowej realizacji, przy 30 dniowym planie filmowych (pełnometrażowy film fabularny) jest to już karkołomne zadanie.

średniej wielkości ekipa filmowa

Realizacja filmu w dużej ekipie filmowej, czyli profesjonalna produkcja filmowa.

Duża ekipa filmowa przy podziale, który proponuję to powyżej 20 osób. Jaka jest górna granica? To zależy już od projektu i budżetu. 

W dużej ekipie filmowej znajdują się specjaliści z różnych dziedzin, takich jak reżyseria, scenografia, kostiumy, oświetlenie, dźwięk, montaż, efekty specjalne. Każdy pion posiada kierownika i asystentów, którzy nadzorują prace mocno wyspecjalizowanych pracowników. Ze względu na liczbę uczestników, zadania są zazwyczaj podzielone na mniejsze grupy lub zespoły, które skupiają się na konkretnych aspektach produkcji filmowej. Duża ekipa wymaga skomplikowanej koordynacji działań, aby zapewnić płynność produkcji i realizacji wizji reżysera, dlatego niezbędny jest rozbudowany pion produkcyjny. W większych ekipach często pracują doświadczeni specjaliści, co może przyczynić się do wyższej jakości produkcji, w której obsługiwana jest większa ilość sprzętu. Wzrasta ilość lokacji oraz budżet, co pozwala na bardziej rozbudowane produkcje.

Jakie są plusy i minus realizacji filmu w dużej ekipie filmowej?

Duża ekipa filmowa, posiada większe zasoby ludzkie i technologiczne, co pozwala na realizację bardziej rozbudowanych produkcji z efektami specjalnymi, wysokiej jakości scenografią i zastosowaniem zróżnicowanych technik filmowych.

W dużych ekipach filmowych pracują specjaliści z różnych dziedzin, co pozwala na korzystanie z różnorodnych umiejętności i doświadczeń. To może przyczynić się do tworzenia bardziej złożonych i interesujących dzieł filmowych.

Dzięki podziałowi zadań i specjalizacji, duże ekipy mogą pracować bardziej efektywnie, co może skrócić czas realizacji filmu i zmniejszyć ryzyko opóźnień.

Wyzwaniem jest zarządzanie dużą ekipą filmową, które wymaga skomplikowanej koordynacji działań, co może prowadzić do trudności w utrzymaniu spójności i harmonii w produkcji. Z udziałem wielu osób o różnych osobowościach i punktach widzenia, istnieje ryzyko konfliktów interpersonalnych, które mogą negatywnie wpłynąć na atmosferę pracy i efektywność produkcji. 

Realizacja filmu z udziałem dużej ekipy może być kosztowna ze względu na potrzebę wynajęcia większej liczby pracowników, zakupu dodatkowego sprzętu oraz konieczność zapewnienia odpowiednich warunków pracy.

Jakie filmy realizuje się w dużej ekipie filmowej?

Filmy realizowane w dużej ekipie filmowej to przeważnie wysokobudżetowe filmy fabularne. W ramach filmów fabularnych najwięcej osób najczęściej pracuje przy Blockbusterowych filmach akcji, Filmach kostiumowych, Science fiction, Fantasy i Musicalach. 

duża ekipa filmowa

Jeżeli chcesz dowiedzieć się za co odpowiada każda z wyżej wymienionych osób, zapraszam do przeczytania wpisu w którym opisuje obowiązki każdej osoby pracującej na planie filmowym.