Centrum Historii Zajezdnia – Oprowadzanie po wystawie

Centrum Historii Zajezdnia – Oprowadzanie po wystawie „Uczmy się Solidarności”


Dla Centrum Historii Zajezdnia zrealizowaliśmy 5 filmów. Cykl filmów Uczymy się solidarności składa się z 5 kilkuminutowych odcinków, w których pracownicy muzeum opowiadają o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski z okresu PRL-u.

W ramach realizacji zajęliśmy się kwestią operatorską, reżyserowaniem pracowników Muzeum, nagraniem i posptprodukcją audio, montażem i kolorkorekcją.

Filmy

Część 1

Część pierwsza dotyczy strajków, które ogarnęły cały kraj w 1980 r.

Część 2

Część druga dotyczy tzw. Karnawału Solidarności, czyli okresu od podpisania porozumień sierpniowych 31 sierpnia 1980 r. a w prowadzeniem stanu wojennego 13.12.1981 r.

Część 3

Część trzecia dotyczy stanu wojennego – przygotowań do jego wprowadzenia, ogłoszenia i tego, co w praktyce oznaczał. Z odcinka dowiecie się też o działaniach podejmowanych przez „Solidarność”, tzw. Bitwie Wrocławskiej, nielegalnych drukarniach czy hapenningach Pomarańczowej Alternatywy.

Część 4

Część czwarta opowiada o czasach PRL-u po zniesieniu stanu wojennego, zapaści gospodarczej lat 80-tych, wyborach do Rad Narodowych, relacjach kościół – państwo czy przełomu 1988 roku.

Część 5

Ostatnia, piąta część, opowiada min. o obradach Okrągłego Stołu, wyborach w czerwcu 1989 r. czy pierwszych demokratycznych wyborach prezydenckich, w których zwycięzcą został Lech Wałęsa. Odcinek kończy się w momencie zakończenia okresu PRL-u i ostatecznego obalenia komunizmu w Polsce.